1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Afetin 1. yılında Toplum Gönüllüleri Vakfı’ndan 5 şehirde 10 destek merkezi

Afetin 1. yılında Toplum Gönüllüleri Vakfı’ndan 5 şehirde 10 destek merkezi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toplum Gönüllüleri Vakfı ( TOG), afetin birinci yılı anısına çekilen 06.02 Umut belgeseli gösterimini önceki gün Kanyon Paribu Cineverse’de destekçileri ile birlikte gerçekleştirdi.

2002 yılından bu yana burs ve mentorluk programlarıyla gençleri güçlendiren ve onların Türkiye’nin dört bir köşesindeki sosyal sorumluluk projelerini destekleyen Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) 6 Şubat’ta gerçekleşen depremin birinci yılında, bölgedeki Destek Merkezleriyle toplumsal fayda sağlamaya devam ediyor. Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep ve Malatya’daki konteyner kentlerde faaliyet gösteren Destek Merkezlerinden; başta çocuklar ve gençler olmak üzere her yaştan birey faydalanabiliyor. Amaç depremin yarattığı olumsuz etkileri hafifletebilmek ve iyileşme sürecine destek olmak. Yararlanıcıların hikayelerinin anlatıldığı “06.02 Umut” Belgeseli TOG Youtube Kanalı’nda yayına alındı.

 

Destek Merkezlerinde her yaştan birey faydalanıyor

Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya’da bulunan dört Kadın Destek Merkezi’nde; şiddet ve toplumsal cinsiyet oturumları, aile ve hukuk oturumları, psikososyal destek, insan hakları eğitimleri, sağlıklı ebeveynlik, hobi atölyeleri, sağlık ve farkındalık atölyeleri gerçekleştiriliyor.    

Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Gaziantep’teki biri mobil olmak üzere altı Destek Merkezinde ise; bilgisayar odası, kitaplık, ders çalışma alanları ve atölye odaları bulunuyor. Bu merkezlerde çocuklar için; bilim, deney, kodlama ve sanat atölyelerinin yanı sıra akran zorbalığı, duyguları tanıma ve duygularla baş etme oturumları da gerçekleştiriliyor.

Gençler merkezi ders çalışma alanı olarak kullanırken aynı zamanda şiddet ve toplumsal cinsiyet, iletişim, hijyen, mahremiyet, çevre gibi pek çok temada atölye çalışmalarına katılıyor. Enstrüman, fotoğrafçılık ve sanat eğitimleri alabiliyor.

Bugüne kadar Destek Merkezlerinden 40.000’den fazla kişi yararlandı.  Hedef 2 yılda 200.000 kişiye ulaşmak.

 

Destek Merkezleriyle Dayanışma Sürecek

Toplum Gönüllüsü gençlerin başlattığı dayanışmanın Destek Merkezleriyle devam ettiğini belirten TOG Genel Müdürü Ayşe Kırımlı: ”6 Şubat’ta gerçekleşen ve hepimizi derinden sarsan depremin ardından Toplum Gönüllüsü gençler Türkiye’nin dört bir köşesinden harekete geçerek altı ay boyunca yardım depolarında sorumluluk aldılar. Afetin büyüklüğü ve yıkıcı boyutu dayanışmanın uzun yıllar sürmesi gerektiğini gösteriyordu. Bu sebeple dayanışmanın sürdürülebilir olması için paydaşlarımızın katkılarıyla Destek Merkezleri projemizi hayata geçirdik. Afetin en çok hissedildiği 5 şehirde; başta çocuklar ve gençler olmak üzere herkesin yararlanabileceği biri mobil olmak üzere toplamda 10 Destek Merkezi açtık. Burada afetin açtığı yaraları sarmak, depremin olumsuz etkilerini azaltmak, iyileşme ve toparlanma sürecine destek olmak için çalışmalar yürütüyoruz. Farklı şehirlerdeki gençler de burada sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştiriyorlar. Destek merkezleri, misyonlarını tamamladıktan sonra Toplum Gönüllüleri Vakfı Gençlik Merkezleri olarak yeniden değerlendirilecek. Gençlerin, çocukların ve kadınların kullanımına açık olacak. Biz 6 Şubat’tan bu yana daima ‘Umutsuzluğa kapılırsan, dayanışmayı hatırla’ dedik ve bu dayanışmanın uzun yıllar sürmesi gerektiğini vurguladık. Şimdi ise hep birlikte dayanışmayla umutları büyütmeyi hedefliyoruz ” dedi.

 

06.02 Umut Belgeseli konteyner kentteki yaşamı anlatıyor!

TOG, deprem bölgesinde geçen bir yılın anlatıldığı bir de belgesel çekti. Konteyner kentte yaşayan ve Destek Merkezlerinden yararlanan kişilerle çekilen belgeselin müziklerini, Netflix’in popüler dizilerinden Wednesday’in de müziklerini yapan Grammy 2024 Adayı Esin Aydıngöz üstlendi. Cem Adrian ve Selin Sümbültepe’nin de şarkılarının yer aldığı belgesel; 1 Şubat Perşembe günü 20.30’da Toplum Gönüllüleri Vakfı Youtube Kanalı’nda yayınlandı.

 

Afet Burs Fonuyla Eğitime Destek

Bugüne kadar 100’den fazla burs fonuyla 10 binden fazla genci destekleyen Toplum Gönüllüleri Vakfı, depremden sonra oluşturulan Afet Burs Fonu’yla afetten etkilenen üniversiteli gençlerin gelecek hayallerine katkı sağlamayı amaçlıyor. 2022-2023 eğitim yılı Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu verilerine göre; depremden etkilenen 676 bin üniversite öğrencisi bulunuyor. TOG, yaptığı iş birlikleriyle şu an afetten etkilenen 1.000’e yakın gencin eğitimine katkı sağlıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
joy
Joy
0
cong_
Cong.
0
loved
Loved
0
surprised
Surprised
0
unliked
Unliked
0
mad
Mad
Afetin 1. yılında Toplum Gönüllüleri Vakfı’ndan 5 şehirde 10 destek merkezi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Menik Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Follow Us